WARSZAWSKIE PARKI – Park Fosa i Stoki Cytadeli

PARK FOSA I STOKI CYTADELI

Znajduje się na warszawskim Żoliborzu, wokół murów Cytadeli Warszawskiej, pomiędzy ulicami: Wybrzeże Gdyńskie, Kaniowska i Krajewskiego.

Powstał dopiero w 1950 roku w miejscu sadu owocowego rosnącego w przestrzeni dawnej strzelnicy i miejsca ćwiczeń żołnierzy stacjonującego w Cytadeli 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” .

Cytadela Warszawska to mroczna karta naszej historii. To twierdza, która zbudowana została w latach 1832–1834, po upadku Powstania Listopadowego, z rozkazu cara Mikołaja I. Miała być przede wszystkim ostrzeżeniem dla Polaków. Na terenie twierdzy powstało ciężkie więzienie śledcze, w którym przetrzymywano i stracono tysiące polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Teraz można tutaj zwiedzać Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Katyńskie.

Natomiast na terenie parku znajdują się:

  • obiekty forteczne (działobitnie rawelinu, kaponiery, akwedukty),
  • staw z dwiema fontannami,
  • alejki spacerowe,
  • dwie siłownie plenerowe.

Do X Pawilonu – budynku dawnego więzienia śledczego – wejdziemy przez Bramę Straceń. Przy Bramie Straceń znajduje się symboliczny cmentarz – mauzoleum, obelisk z drewnem z szubienicy, pamiątkowe tablice. Warto tu zapalić znicz.

Spacer po parku można rozpocząć w dowolnym miejscu i obejść całą twierdzę dookoła.


Autor: Aneta