WARSZAWSKIE PARKI – Łazienki Królewskie

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE  to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie. Nazwa pochodzi od pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Łaźnie zostały przebudowane na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie, gdzie król, w czasie panowania, przebywał w od końca maja do września . Rodzina królewska zamieszkiwała w Białym Domku, wyżsi urzędnicy dworscy w pałacu Myślewickim, a niżsi urzędnicy i służba – w Wielkiej Oficynie.

Od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego Łazienki były dostępne dla publiczności i nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”.

Król zgromadził tu najpiękniejsze dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki, numizmaty. Zapraszał europejskich i polskich artystów oraz innych znakomitych gości.

Łazienki słynęły i znane są dotąd z klasycystycznej architektury i królewskich kolekcji.

W czasie okupacji Warszawy, od września 1939 roku, władze niemieckie zajęły Łazienki. Zamknięto pałac i park dla polskiej ludności. Zbiory pałacowe zagrabiono.

Po upadku Powstania Warszawskiego, w grudniu 1944, Niemcy oblali wnętrza pałacu Na Wyspie benzyną i podpalili. Pałac został częściowo spalony, uniknął jednak wysadzenia w powietrze mimo nawierconych w ścianach otworów na dynamit.

Pożarowi lub dewastacji uległy Ermitaż, Stara Kordegarda, także pałac Myślewicki, Biały Domek i Nowa Pomarańczarnia.

Zniszczono rośliny egzotyczne, uszkodzono rzeźby znajdujące się na terenie ogrodu.

Obecnie w Łazienkach Królewskich znajdują się perły europejskiej architektury:

  • Pałac na Wyspie,
  • Stara Oranżeria,
  • Pałac Myślewicki,
  • Biały Dom,
  • Wodozbiór,
  • Amfiteatr.
  • Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny.

Ogrody zajmują łącznie 76 hektarów i sąsiadują z Ogrodem Botanicznym, Agrykolą i Ogrodem Ujazdowskim. Cały kompleks wraz ze skarpą wiślaną ciągnie się do Zamku Królewskiego i Cytadeli, tworząc w Warszawie zespół zielonego miasta.

W Łazienkach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, a wśród najbardziej znanych są letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina, które dotychczas odbywały się w każdą niedzielę, od połowy maja do końca września.

Najpiękniejsze są jednak spacery malowniczymi alejkami i obserwacje starych dostojnych drzew oraz zwierzaków. Opiekunowie przychodzą z dziećmi specjalnie na spotkanie z wiewiórkami, podziwianie pawi, podglądanie stałych mieszkańców: kowalików, sikorek, puszczyków, a także egzotycznych kaczek – mandarynek i karolinek.

Można zjeść lody, popływać łódką i wejść do ulubionego obiektu zachwycając się wyposażeniem, zbiorami i egzotyczna roślinnością.

Zimową porą ogród zamienia się w bajkową krainę a alejki rozświetlane są tysiącem lampek.

Łazienki Królewskie – kompleks Muzeum Łazienki Królewskie – są dziś kulturalną i artystyczną wizytówką stolicy, ściągającą warszawiaków i turystów przybywających do Warszawy.

ZAPRASZAMY NA NASZE WYCIECZKI SZKOLNE DO ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH I NIE TYLKO. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!


Autor: Aneta