WARSZAWSKIE PARKI – Pole Mokotowskie

POLE MOKOTOWSKIE  znajduje się pomiędzy ulicami Warszawy: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska, Waryńskiego Batorego, Boboli i Rostafińskich.

Dzielnica – Śródmieście, Mokotów i Ochota.

Jeszcze w XIX wieku w tym 200 hektarowym miejscu znajdował się poligon wojskowy pomiędzy ówczesną Warszawą a Mokotowem, lotnisko, organizowano tu również wyścigi konne a nawet rewie wojskowe.

W latach 30-tych lotnisko zostało przeniesione z Pól Mokotowskich na Okęcie.
Pola Mokotowskie były miejscem defilad wojsk Marszałka Józefa Piłsudskiego, stąd w roku 1990 nadano im imię tego wielkiego Polaka.

Dzisiaj Pola zajmują niespełna 60 hektarów powierzchni. Jest zielonym zakątkiem w środku miasta. Odbywają się tu cykliczne imprezy, na przykład centralne obchody dnia Ziemi.

Można tu pospacerować, wyjść z psem, posiedzieć na ławce, na trawie na kocu, pojeździć na rowerze i rolkach, zrobić piknik, posiedzieć w knajpach: Bolku, Lolku i Toli. Alejki spacerowe, stawy i fontanny sprawiają, że miejsce jest bardzo przez warszawiaków lubiane. Dzieci, rodzice i opiekunowie lubią go również ze względu na atrakcje placu zabaw.

Ze względu na historyczne użytkowanie, wśród drzew nie zachowały się żadne drzewa starsze niż 80 lat. Do gatunków rodzimych należą klony, lipy, wiązy, jesiony, dęby. Do obcych: klony pensynwalski i srebrzysty, kasztanowiec pospolity czy dąb czerwony czy kasztanowiec pospolity.

Podczas parady Psów w 2004r w Warszawie odsłonięto na Polu Mokotowskim pomnik Szczęśliwego Psa. Inicjatorzy chcieli pokazać psa szczęśliwego, czyli takiego, który jest kochany i otoczony opieką.

Ponadto na terenie parku znajdują się:

  • Ogród Jordanowski
  • Obelisk upamiętniający lotnisko mokotowskie
  • Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego
  • Pomnik Lotników Polskich
  • Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej

W parku przygotowano wiele ścieżek rowerowych, ścieżek do jazdy na rolkach i dla biegaczy.

Na jednym końcu parku znajduję się plac zabaw dla dzieci na drugim – starszych – miejsce do gry w siatkówkę.

W 2018 roku, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w pobliżu skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Wawelskiej posadzono 45 jabłonek upamiętniających wybitne Polki.


Autor: Aneta