WARSZAWSKIE PARKI – Ogród Krasińskich

OGRÓD KRASIŃSKICH znajduje się pomiędzy ulicami Warszawy: Świętojerska, Długa i Andersa, Bohaterów Getta i placem Krasińskich. Dzielnica – Śródmieście.

Został założony w 1676 roku według projektu Tylmana z Gameren jako park przy pałacu Krasińskich, początkowo barokowy, zamknięty dla publiczności. Był wtedy największym założeniem ogrodowym Warszawy do czasu powstania Ogrodu Saskiego.

W 1766 roku Ogród Krasińskich został przekomponowany i udostępniony dla publiczności, jako drugi po Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Nie był jednak przeznaczony tylko dla elity Warszawy. W XIX wieku to miejsce spacerów warszawiaków, szczególnie pochodzenia żydowskiego z pobliskiego Muranowa.

Ogród był kilkakrotnie przekomponowywany: w latach 1891-1895 przeorganizowany na park angielski.

Podczas wojny Ogród Krasińskich pomimo sąsiedztwa z gettem warszawskim, był wyłączony z jego granic. W czasie Powstania Warszawskiego został częściowo uszkodzony.

Po II wojnie światowej odnowiony i powiększony do prawie 12 hektarów, poprzez przesuniętą ulicę Świętojerską, zlikwidowaną w ogromnej części ulicę Nalewki oraz rozebrane ruiny zabudowy w rejonie ulic Barokowej i Długiej.

Ogród Krasińskich przeszedł gruntowną rewaloryzację w latach 2012-2014. Jej główne założenia wzbudziły ogromne kontrowersje.

Obecnie najstarsze gatunki drzew w parku pochodzą z końca XIX wieku i są to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.

Klimatyczne alejki parkowe zachęcają do zadumy. Spacerowicze mogą odpocząć na ławkach, zarówno tych stylizowanych, starych jak i nowych, stojaki rowerowe przyciągają miłośników wycieczek rowerowych. Są tu również tory do gry w boule, urządzenia fitness, stoliki do gier planszowych. A dla dzieci – nowy plac zabaw.

Psom niestety wstęp wzbroniony poza wyznaczoną strefą.

Park jest ogrodzony. Od strony ulicy Bohaterów Getta zachwyca barokowa brama wejściowa z XVIII wieku.

Ponadto zachęcamy do odnalezienia:

  • Wzniesienia z kaskadą, które jest prawdopodobnie pozostałością Wałów Zygmuntowskich
  • Wspaniałego klombu w centralnej części parku wraz ze stawem
  • Pomnika granic getta
  • Kamienia upamiętniającego potyczkę z okresu Powstania Listopadowego
  • Pozostałości fundamentów Pasażu Simonsa z kamieniem upamiętniającym walczących z batalionu „Chrobry I” w Powstaniu Warszawskim

ZAPRASZAMY NA NASZE WYCIECZKI SZKOLNE DO OGRODU KRASIŃSKICH I NIE TYLKO. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!


Autor: Aneta