POWSTAŃCY WARSZAWSCY – Józef Andrzej Szczepański „Ziutek”

Józef Andrzej Szczepański, pseudonim „Ziutek”, urodził się w 1922 roku w Warszawie. Ukończył Gimnazjum im. Władysława IV, małą maturę zdał w 1939 roku. Później uczył się już na tajnych kompletach. Był harcerzem 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.

We wrześniu 1939 roku wyjechał z rodziną na wschód. Mieszkał w Krakowie i Rzeszowie. Był w konspiracji. Uczestniczył w licznych akcjach bojowych, m.in. w zamachu na generała SS Wilhelma Koppego w Krakowie. Do Warszawy wrócił w 1942 roku i wtedy wstąpił pod wpływem kolegów do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Ukończył Szkolę Podchorążych Piechoty Rezerwy „Agricola” w stopniu plutonowego podchorążego.

Był żołnierzem oddziału dywersyjnego AK „Agat” (późniejsze „Pegaz” i batalion „Parasol”).

W Sylwestra 1943 w swoim mieszkaniu przy ulicy Świętojerskiej 12 zadeklamował wiersz „Dziś idę walczyć- mamo”. Szybko stał się czołowym poetą „Parasola”, opisującym najważniejsze wydarzenia i emocje towarzyszące młodym chłopcom walczącym za niepodległą Polskę.

W Powstaniu Warszawskim „Ziutek” walczył jako żołnierz I plutonu 1 kompanii batalionu „Parasol”.

W dniach 4-5 VIII 1944 r. brał udział w obronie kompleksu zabudowań przy ul. Wolskiej 40: młyna, fabryki makaronów, magazynów oraz „pałacyku”, a właściwie 1-piętrowej kamieniczki Karola Michlera. Tego dnia wieczorem stworzył wiersz „Pałacyk Michla”, który jako pieśń – stał się szlagierem całego batalionu. W dniach 6-8 VIII 1944r. walczył w obronie cmentarzy kalwińskiego i ewangelickiego. Po przejściu batalionu na Stare Miasto uczestniczył w akcjach bojowych na terenie ruin getta.

W nocy z 30 na 31 VIII 1944r. brał udział w nieudanej próbie przebicia staromiejskich oddziałów AK do Śródmieścia. 1 września został ciężko ranny w czasie osłaniania ewakuowanych oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia, do szpitala powstańczego przy ul. Marszałkowskiej 75. Zmarł 10 września 1944 roku.

„Ziutek” był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie orderem Virtuti Militari V klasy. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika. Jego mogiła powstańcza znajdowała się przy ul. Marszałkowskiej 71. Po ekshumacji 5 grudnia 1945 roku został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze batalionu „Parasol” (kwatera A24-7-3).

ZAPRASZAMY NA HISTORYCZNE WYCIECZKI SZKOLNE PO WARSZAWIE. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!


Autor: Aneta