Czekoladowy rod Warszawy – dynastia WEDEL

12 kwietnia obchodziliśmy – DZIEŃ CZEKOLADY

Z tej okazji warto przypomnieć sobie czekoladowy rod Warszawy – dynastię WEDEL.

Czekolada – „słodki narkotyk”; smak, zapach, miłe skojarzenia z chwilami świętowania, spotykania się z przyjaciółmi, z relaksem i przyjemnością.

Dla naszych młodych turystów poczęstunek i warsztaty w Pijalniach Czekolady E. Wedel to ogromna atrakcja!

WEDEL to marka: tradycja, wspaniały smak czekoladowych delicji, radość z przebywania razem. Delektowanie się czekoladą jest to także punkt na trasach i turystycznych szlakach Warszawy.

Czy wiecie, że…

Karol Ernest Wedel – cukiernik z Berlina, przybył do Warszawy w 1845 roku.

Jego pierwsza firmowa kawiarnia, wraz z przyzakładową manufakturą czekolady, znajdowała się przy ulicy Miodowej w Warszawie. Serwowane przysmaki – pitna czekolada oraz produkty prozdrowotne, takie jak słód klonowy i karmelki śmietankowe, zyskały dużą popularność wśród warszawiaków.

W 1872 roku Karol Wedel przekazał fabrykę czekolady, w prezencie ślubnym, synowi Emilianowi. Karol rozwija firmę i przenosi sklep firmowy do kamienicy przy ulicy Szpitalnej, gdzie do dziś znajduje się nasza ulubiona kawiarnia – Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”.

Budynek to nieomal pałac ze sklepem na parterze. Na piętrach kamienicy, od frontu znajdowały się wytworne wielopokojowe mieszkania. Tu do 1944 roku mieszkali właściciele.

Sklep ogromnie przyciągał warszawiaków. Miał dwie sale, charakterystyczny sufit ze złoceniami i zdobieniami, postumenty, a na nich – murzynki weneckie trzymające tace i koszyki słodyczy, ozdobne kontuary, złocone sztukaterie, lustrzane szafy sięgające niemal sufitu…

Emil Wedel wszedł do historii firmy również pomysłem odręcznego podpisywania swoich produktów. Sygnatura po dziś dzień funkcjonuje jako jej logo.

Po śmierci Emila firmą czasowo zarządza jego żona – Emilia, a od 1923 roku ich syn – Jan.

W 1923 roku powstała grafika reklamowa, która uwspółcześniona, funkcjonuje również dziś.

Bohaterem jej jest chłopiec dosiadający pasiastą zebrę, dźwigający tabliczki czekolady.

Neon z chłopcem na zebrze znajduje się na dachu najstarszej wedlowskiej kawiarni – pijalni przy ulicy Szpitalnej w Warszawie – po dziś dzień.

W latach dwudziestych dokonują się liczne zmiany w fabryce: zatrudniane są kobiety, pracownicy zostają objęci świadczeniami socjalnymi: powstaje przyzakładowa opieka dentystyczna, żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników, zakładowe wczasowiska.

Złote lata fabryki przypadają na lata trzydzieste XX wieku. Powstaje wtedy Fabryka Czekolady E. Wedel przy ulicy Zamoyskiego w Warszawie. Z zagranicy sprowadzona jest maszyna do produkcji twardej i napowietrzanej czekolady oraz pierwszy w Polsce mechanizm do pakowania karmelków. Na ulicach Warszawy pojawiają się samochody transportowe opatrzone znakiem firmowym „E.Wedel” i charakterystycznym wizerunkiem tabliczki czekolady. Wedel zakupuje również samolot typu RWD-13, który transportuje wyroby na polskie wybrzeże i jednocześnie promuje markę.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku i oblężenia Warszawy Jan Wedel ratuje setki ludzi przed głodem otwierając magazyny i rozdysponowaniu produkty spożywcze wśród ludzi.

Podczas okupacji II wojny światowej produkowano tylko dl Niemców. Jednak w stołówce fabryki, dla osób najuboższych wydawane są ciepłe posiłki.

We wrześniu 1944 roku wszystko, czego nie udało się zrabować niemieckim wojskom rozkrada armia radziecka.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Jan Wedel pracował w już nie swojej fabryce – jako doradca, ale po kilku miesiącach został z niej wyrzucony.

Zabroniono mu wstępu na jej teren.

W 1949 roku nazwa fabryki została zmieniona na Zakłady Przemysłu Cukierniczego imienia 22 lipca d. E.Wedel.

Jan Wedel zmarł w 1960 roku.

Lata po 1991 to kolejne transformacje. Najpierw firmę i markę przejął amerykański inwestor PepsiCo.

Od września 2010 E.Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE – międzynarodowego koncernu.

Koncern istnieje od 1948 roku i początkowo specjalizował się w produkcji gum do żucia. Obecnie obejmuje branże: spożywczą, słodyczy, turystyki, chemiczną, budowlaną i finansową. Firma zapewnia chęć zachowania tradycyjnego charakteru i wartości wypracowanych przez założycieli marki WEDEL.

A my cieszymy się, że marka WEDEL istnieje i dostarcza nam wielu smakowych i towarzyskich przyjemności.

Źródło – wedel.pl


Autor: Aneta