WARSZAWSKIE PARKI – Ogród Saski

OGRÓD SASKI znajduje się pomiędzy ulicami Warszawy: Marszałkowską, Królewską, Wierzbową, Fredry, Canaletta, Niecałą i Senatorską oraz placem marszałka J. Piłsudskiego. Dzielnica – Śródmieście Północne.

Jego początki to nieistniejący obecnie Pałac Saski i oś saska. Po II wojnie, trzy środkowe arkady kolumnady całkowicie zniszczonego Pałacu Saskiego stały się trzonem Grobu Nieznanego Żołnierza.

Najpierw na terenie Ogrodu istniało założenie ogrodowe przy pałacu Morsztynów z XVII wieku, potem barokowy ogród w stylu francuskim z czasów Augusta II.

Ogród udostępniono zwiedzającym 27 maja 1727 roku. Wejść do niego można było przez jedną z bram pałacowych od strony wschodniej oraz przez Żelazną Bramę – zdobioną dwoma białymi, w piaskowcu rzeźbionymi koronami: królewską i brandenburską – od strony zachodniej. Ogród miał powierzchnię 13,5 hektara i był pierwszym parkiem miejskim w Warszawie. Jednak zarówno za panowania Sasów, jak i za czasów stanisławowskich był dedykowany tylko dla osób z wyższych sfer towarzyskich Warszawy.

„W XIX wieku zamieniony został w park w stylu angielskim. Do ogrodzonego obiektu nie były wpuszczane osoby niechlujnie ubrane lub nietrzeźwe, Żydzi w tradycyjnych strojach, a także dzieci do lat 14 bez opieki. Przy każdej bramie ogrodu stał policjant”.*

W czasie okupacji Ogród udostępniony był tylko dla Niemców. Polacy nie mieli wstępu. Podczas Powstania Warszawskiego toczyły się tu walki. Pod koniec sierpnia 1944 roku grupa dowodzona przez Andrzeja Romockiego „Morro” przebiła się przez ogród ze Starego Miasta do Śródmieścia. Była to jedyna udana akcja naziemna pomiędzy tymi dzielnicami.

Zniszczeniu uległa znaczna część drzewostanu oraz większość zabudowań ogrodowych.

W roku 1948 roku park odrestaurowano i przekomponowano, co związane było z przebiciem ulicy Marszałkowskiej. Zlikwidowano również ogrodzenie Ogrodu.

Mimo zniszczeń wojennych w Ogrodzie Saskim znajduje się dziś wiele starych, nawet 200-letnich drzew, w tym trzy pomniki przyrody.

Dzisiaj podziwiamy urokliwe alejki z nawierzchnią imitującą drogi spacerowe w zabytkowych ogrodach. Jest również plac zabaw dla dzieci, odrestaurowana fontanna Marconiego, a także malownicze partery kwiatowe.

Zachwyca szata roślinna: kasztanowce, klony, topole czarne, wiązy, lipy, glediczje, miłorzęby japońskie, trójcieniowe.

Ponadto na terenie Ogrodu Saskiego, dzisiaj, znajduje się kilkanaście obiektów oraz tablic pamiątkowych:

  • Kamień ustawiony w 200-lecie oddania Ogrodu Saskiego do użytku publicznego
  • Kamień pamiątkowy Tchorka, gdzie umieszczony jest na niej napis: Teren bohaterskich walk obrońców Warszawy 1939 roku i masowych egzekucji w latach 1939-1944.
  • Płyta pamięci zamordowanych mieszkańców Warszawy
  • Pomnik Marii Konopnickiej
  • Rzeźby– zespół dwudziestu jeden barokowych rzeźb wzdłuż głównej alei ogrodu z końca XVIII wieku, niektóre rekonstruowano po II wojnie światowej.
  • Wodozbiór według projektu Henryka Marconiego.
  • Zegar słoneczny

ZAPRASZAMY NA NASZE WYCIECZKI SZKOLNE DO OGRODU SASKIEGO I NIE TYLKO. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

*wikipedia


Autor: Aneta