SZLAK TWÓRCÓW – Henryk Sienkiewicz

Szlak Twórców – Henryk Sienkiewicz 📖
5 maja obchodziliśmy 175. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureata literackiej nagrody Nobla.
HENRYK SIENKIEWICZ (1846-1916) był powieściopisarzem, nowelistą, publicystą. Urodził w Woli Okrzejskiej. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 roku przebywał w Warszawie, gdzie uczęszczał do gimnazjum a później studiował w Szkole Głównej. Przerwał jednak naukę, nie złożywszy egzaminów końcowych. W latach 1872-1887 pracował jako reporter i felietonista w prasie warszawskiej, później został współwłaścicielem dwutygodnika Niwa. W latach 1876-1878 przebywał jako korespondent Gazety Polskiej w Ameryce Północnej (głównie w Kalifornii).
Henryk Sienkiewicz w swoich nowelach opisywał m. m dramatyczne losy wsi pouwłaszczeniowej (Szkice węglem), zastanawiał się nad kwestią wychowania wiejskich dzieci (Janko Muzykant). Podjął temat tragicznego, zmarnowanego życia polskich emigrantów w Ameryce (Za chlebem) i tęsknoty za ojczyzną (Latarnik).
Jego najsłynniejsze powieści historyczne to: Trylogia, Quo vadis i Krzyżacy. Trylogia to cykl składający się z trzech dzieł: Ogniem i mieczem. Potop i Pan Wołodyjowski. Tłem akcji uczynił Sienkiewicz te wydarzenia z przeszłości ojczyzny, które przedstawiały ją jako państwo silne, potrafiące przezwyciężyć wszelkie trudności.
Podobne motywy (ku pokrzepieniu serc) kierowały autorem w czasie pisania Krzyżaków, tekstu opartego na Kronikach Jana Długosza i innych dokumentach historycznych. Powstał doskonale nakreślony obraz średniowiecznej Polski (zawierający m. in. opis obyczajów rycerskich oraz sugestywną relację z bitwy pod Grunwaldem) z czasu wojen krzyżackich.
Sienkiewicz jest również autorem powieści przygodowej dla młodzieży W pustyni i w puszczy. Barwnie i zajmująco napisany utwór przedstawia dwójkę dzieci, Polaka i Angielkę, przemierzających Afrykę w czasie powstania Mahdiego w Sudanie.
W uznaniu jego zasług w 1900 roku obchodzono uroczyście jubileusz pracy twórczej Henryka Sienkiewicza, a społeczeństwo ofiarowało mu majątek ziemski w Oblęgorku pod Kielcami, w którym Sienkiewicz lubił spędzać letnie miesiące.
Sienkiewicza bardzo żywo zajmowały kwestie społeczne, występował z licznymi inicjatywami mającymi rozwiązać problemy życia społecznego. W czasie pierwszej wojny światowej przebywał w Vevey, w Szwajcarii, gdzie zorganizował (wspólnie m. in. z I. Paderewskim) Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w tym właśnie mieście 15 listopada 1916 roku.*
———————————————————————–
🟠Postać Henryka Sienkiewicza prezentujemy dzieciom na naszych wycieczkach szkolnych. Odwiedzamy m.in. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
✅ Muzeum od 4 maja jest dostępne do zwiedzania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.
1. SZLAKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA – POLSKIEGO NOBLISTY (21/D1/029)
27. LITERACKIM SZLAKIEM KIELECKIM (21/D1/062)

Autor: Jurek