RATUJMY NASZĄ PLANETĘ – Świadomość Konsumencka

12 kwietnia obchodziliśmy DZIEŃ CZEKOLADY.

O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ ROZKOSZUJĄC SIĘ CZEKOLADĄ?

Warto być ŚWIADOMYM KONSUMENTEM.

Czy czekolada jest zdrowa? Jakie ma właściwości?

  • Czekolada jest pyszna i zdrowa, jest źródłem wielu istotnych składników odżywczych. Zwłaszcza czekolada gorzka. Znajdują się w niej węglowodany, magnez, żelazo, niacyna, teobromina…
  • Czekolada, dzięki epikatechinie, wspomaga odchudzanie. Epikatechina to składnik poprawiający przemianę materii i ułatwiający spalanie kalorii.
  • Czekolada obniża ryzyko raka – kakao zawarte w czekoladzie, jest najlepszym naturalnym antyoksydantem chroniącym komórki przed rozwojem nowotworu i spowolniającym procesy starzenia.
  • Gorzka czekolada chroni przed próchnicą.
  • Zapobiega anemii – jest źródłem żelaza i witaminy B12, a także innych witamin z grupy B oraz A i E.

Czekolada ma też wady:

  • Może wywołać migrenę, zgagę i refluks. Może powodować zaparcia, zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zrezygnować z niej powinny też osoby z chorobami nerek i pęcherza moczowego, ze względu na sole kwasu szczawianowego. Największą wadą jest jednak jej kaloryczność.

Ważnym tematem ŚWIADOMEGO KONSUMENTA CZEKOLADY jest ponadto RYNEK KAKAO.

W produkcję kakao jest zaangażowanych miliony pracowników i drobnych producentów Afryki Zachodniej i Ameryki Południowej. Mimo, że rynek kakao wzrasta to wzrasta również ubóstwo ludzi oraz degradacja środowiska.

Duże firmy, koncerny wykorzystują niskie standardy i słabe regulacje prawne państw takich jak Ghana lub Wybrzeże Kości Słoniowej żeby zdobywać jak najwięcej kakao po bardzo niskich cenach. Wyzysk rolników z małych wiosek, w tym również ich dzieci, jest ogromny. Niektórzy badacze porównują istniejące warunki do pracy niewolniczej.

Ponadto, władze nie kontrolują dzikiej wycinki drzew lasów tropikalnych. Masowe karczowanie, zakładanie plantacji i ich przenoszenie na coraz to nowe miejsca doprowadza do ekologicznej katastrofy.

A co my możemy zrobić aby wstrzymać praktyki „pracy za grosze” mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej czy Ghany i zapobiec niszczeniu środowiska naturalnego?

„Przede wszystkim kupuj produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu (m.in. WTFO Guaranteed Fair Trade, Fairtrade, Ecocert Fair Trade, Fair For Life, SPP). Certyfikat oznacza, że dana czekolada, kakao, kawa, kurkuma czy inny towar zostały wyprodukowane według zasad Sprawiedliwego handlu i zrównoważonego rozwoju, (Sprawiedliwy Handel – Fairtrade Polska) z zachowaniem praw człowieka i praw pracowniczych. Kupując produkt Sprawiedliwego Handlu, masz pewność, że nie przyczyniasz się do pracy dzieci, pracy przymusowej, rozwoju ubóstwa oraz wypalania lasów pod plantacje kakao, kauczukowca i palm oleistych.”*

Inne certyfikaty to UTZ CERTIFIED oraz Rainforest Alliance.

Poszukajcie tych oznakowań na produktach, takich jak kawa, czekolada (i inne czekoladowe słodycze), herbata, bawełniane tekstylia, banany, suszone owoce…

Świadome robienie zakupów to zwyczaj, który powinniśmy wprowadzić na co dzień.

Dotyczy nie tylko kupowania bez plastiku, z torbą wielokrotnego użytku i listą zakupów w ręku, ale również ze sprawdzaniem pochodzenia produktów i ich certyfikacją.

Zatem RATUJMY NASZĄ PLANETĘ, również delektując się pyszną czekoladą.

* https://www.sprawiedliwyhandel.pl/katastrofalne-skutki…/


Autor: Aneta