WARSZAWSKI SZLAK KOBIET – Helena Grossówna

25 listopada 1904 roku urodziła się HELENA GROSSÓWNA.

Co prawda nie w Warszawie, ale to z Warszawą związana była przez wiele lat swojego życia.

Pochodziła z Torunia, gdzie skończyła szkołę baletową i debiutowała na deskach Teatru Miejskiego. Następnie uczyła się na kursach baletowych i występowała we Włoszech i Francji, a po powrocie do Polski – pracowała w poznańskim Teatrze Nowym.

Na Warszawskim szlaku kobiet widzimy piękną Helenę w słynnych teatrzykach i kabaretach: Qui Pro Quo, Małym i Cyruliku Warszawskim.

W filmie debiutowała w 1935 roku w filmie „Kochaj tylko mnie”. Łącznie do wybuchu wojny zagrała w 17 filmach. Była przedwojenną gwiazdą i ulubienicą publiczności.

W czasie okupacji, jak wiele znanych aktorek i aktorów, pracowała jako kelnerka. Występowała również w oficjalnych teatrach.

Zapisała się w historii również jako żołnierz – oficer. Prawdopodobnie należała do AK. W Powstaniu Warszawskim, jako porucznik, dowodziła oddziałem kobiecym w ramach batalionu „Sokół” (pseudonim „Bystra”).

Po kapitulacji powstania więziona w obozie jenieckim Gross-Lübars, a następnie w stalagu w Oberlangen.

Od roku 1948 związała się z warszawskim teatrem „Syrena”. Teatr ten jest znaczącym miejscem na naszym szlaku. Na jego deskach występowały wspaniałe aktorki, o których opowiadać będziemy na naszych spotkaniach.

Do grania w filmie wróciła w latach sześćdziesiątych. Zagrała, między innymi, w „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (1962 rok) jako matka bliźniaków.

Była odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalem za Warszawę 1939-1945.

Helena Grossówna zmarła 1 lipca 1994 w Warszawie i została pochowana na cmentarzu w Zerzniu.

Źródła zdjęć aktorki: Filmoteka Narodowa, www.stare-kino.pl


Autor: Aneta