WARSZAWSKI SZLAK KOBIET – Alina Janowska

ALINA JANOWSKA – wybitna aktorka teatralna i filmowa. Związana z Warszawą; bardzo lubiana i szanowana, oglądana na deskach teatrów stolicy.

O Alinie Janowskiej, pseudonim „Alina” i „Setka”, przypominamy podczas wirturowych spacerów w opowieściach o wojennej konspiracji i bohaterach Powstania Warszawskiego.

Nie lubiła skupiać się na wspominaniu o okupacyjnej przeszłości: o aresztowaniu w kwietniu 1942 roku za pomoc Żydom, o przesłuchiwaniach na alei Szucha, o 7-miesięcznym pobycie na Pawiaku i obawach przed wywózką do Oświęcimia. O udziale w Powstaniu Warszawskim, gdzie była łączniczką w batalionie „Kiliński”.

Uśmiechnięta, dowcipna, bardzo towarzyska, pragnęła z optymizmem patrzeć na ludzi i świat.

Mimo, że nie pochodziła z Warszawy, swoje dorosłe życie w dużej mierze spędziła tutaj. Była aktorką, piosenkarką i tancerką

Zagrała w wielu znanych filmach: „Zakazane piosenki” (1946 rok) „Podróż za jeden uśmiech” (1972 rok), „Rozmowy kontrolowane” (1991 rok), seriale „Wojna domowa” i „Złotopolscy” i wiele innych.

Grała w warszawskich teatrach: Teatrze Narodowym, w Teatrze Wojska Polskiego (późniejszy Dramatyczny), Teatrze Syrena, „Buffo”, gdzie pracowała nie tylko jako aktorka, ale również w charakterze reżysera i choreografa, w teatrze „Komedia”. Występowała również w kabarecie „Szpak” i „Podwieczorek przy mikrofonie”.

Miała przyjemność współpracy z najlepszymi artystami do których sama należała.

Była wieloletnią przewodnicząca Sekcji Estrady ZASP-u.

17 marca 2013 roku podczas 34 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbył się koncert „Urodziny Aliny. Benefis Aliny Janowskiej”, na którym świętowała jubileusz pracy artystycznej.

Alina Janowska cierpiała na chorobę Alzheimera.

Zmarła 13 listopada 2017 w Warszawie. Została pochowana w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach (kwatera G-tuje-37).

Za swoja pracę i zasługi otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz tytuł 706 Kawalera Orderu Uśmiechu w 2003 roku.

Zdjęcie – Alina Janowska na okładce dwutygodnika „Film” (nr 39, 1948)


Autor: Aneta