NOWOCZESNA WARSZAWA – dzielnica Wola

Zapraszamy na kolejny spacer po dzielnicy WOLA, a właściwie po Woli dawnej i współczesnej.

 • Dlaczego właśnie Wola należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy?
 • Czy ogromne zamiany wizerunkowe mogą spowodować, że Wola stanie się wizytówka nowoczesnej, europejskiej stolicy?
 • Czy wiecie, że Wola od przełomu XIX i XX wieku była miejscem rozwijającego się przemysłu?

Wyglądała zupełnie inaczej niż dziś.

Po II wojnie, w dalszym ciągu rozbudowywano przemysł. Powstała Zachodnia Dzielnica Przemysłowa: Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne).

W krajobrazie dominowały wielkie hale fabryczne, dymiące kominy, ogromne magazyny, bocznice kolejowe.

A obecnie?

Wola, obok Mordoru, czyli Służewca Przemysłowego, posiada największą powierzchnię biurową w mieście skoncentrowaną w ogromnych biurowcach – Towarowa 22, Generation Park, Warsaw Unit, The Warsaw Hub, Mennica Legacy Tower, Varso Tower.

Na Woli znajdują się najwyższe wieżowce Warszawy, a nawet Europy (Varso Tower – 310m, Warsaw Spire – 220m., Warsaw Trade Tower – 208m).

Krajobraz dzielnicy ulega całkowitej zmianie. Przemysł ustępuje. Na miejscu wielkich zakładów powstają ekskluzywne biurowce, nowoczesne osiedla mieszkaniowe, obiekty kultury, parki i zielone przestrzenie.

Wola w sposób dynamiczny staje się dzielnicą biznesową.

Po 1989 roku Warszawa dążyła do zmiany wizerunku na nowoczesne miasto. Do europeizacji. „Zachód” kojarzył się z wysokimi wieżowcami, a one z prestiżem i nowoczesnością.

Pierwszym, nowoczesnym budynkiem na Woli, był PeKao Tower znajdujący się przy ulicy Grzybowskiej 53/57 (1998 rok) o wysokości 85m. Przewyższał on bardzo okoliczną zabudowę.

Jednak dość szybko palmę pierwszeństwa odebrała mu wieża koreańskiego koncernu Daewoo – Warsaw Trade Tower (1999 rok, ulica Chłodna 51) – 208m. Był to przez wiele lat najwyższy po Pałacu Kultury i Nauki budynek stolicy.

Na Woli, w tym czasie, nowe budynki wznoszono przede wszystkim na pustych lub nie zagospodarowanych terenach; w miejscu ruder, podupadłych magazynów i warsztatów – na tak zwanym „Dzikim Zachodzie”. Na pustej działce, w narożniku ulic Grzybowskiej i Towarowej powstał biurowiec Kolmex. Centrum Handlowo-Usługowe (Grzybowska 80/82).

Był to jeden z pierwszych nowoczesnych budynków wzniesionych w Warszawie po 1989 roku.

Inne inwestycje powstawały na miejscach pofabrycznych.

Oto najbardziej spektakularne przykłady:

 1. Na miejscu Biurowca Ruchu – kompleks biurowców Generation Park,
 2. Plac Europejski – na miejscu Wojskowych Zakładów Graficznych,
 3. Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka to obecnie zabudowa mieszkaniowa i biurowa. Od kilku miesięcy znajduje się tu, między innymi, największy hostel w Polsce – A&O Warsaw Wola.
 4. Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych „Norblin, Bracia Buch i T. Werner” – Zakłady Platernicze Norblinów to obecnie powstający wielofunkcyjny kompleks pod nazwą Fabryka Norblina: biurowce i lokale użytkowe oraz usługowe, gdzie część budynków będzie zrewitalizowana i włączona w całość projektu,
 5. Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg – dwa budynki biurowe: Concept Tower i Karolkowa Business Park
 6. Browar Haberbusch i Schiele – Browary Warszawskie to obecnie inwestycja „Browary Warszawskie” składająca się za budynków mieszkalnych, biurowców, przestrzeni usługowych i rekreacyjnych,
 7. Elektrownia Tramwajów Miejskich – sztandarowy przykład jak zabytkowy, zaniedbany obiekt przywrócić do życia – Muzeum Powstania Warszawskiego,
 8. Warszawskie Zakłady Maszyn Budowlanych im. Ludwika Waryńskiego – obecnie osiedle mieszkaniowe „19. Dzielnica”,
 9. Dom Towarowy PDT – najważniejszy dom handlowy Woli – obecnie Wola Plaza,
 10. Mennica Polska – obecnie Mennica Legacy Tower – kompleks dwóch budynków biurowych w obrębie,
 11. Fabryka Garbarska Bracia Pfeiffer – obecnie Dom Mody „Klif”,
 12. Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Świerczewskiego – w 2018 roku wyburzona, ma powstać ogromne osiedle mieszkaniowe z największym budynkiem mieszalnym w Warszawie (półtora tysiąca mieszkańców).

Obejrzyjmy nowe oblicze Woli i podzielmy się naszymi wspomnieniami Woli sprzed 1989.

Przekonajmy się, jak bardzo zachwyci nas współczesne oblicze Warszawy.

Zapraszamy na majowe spacery z naszą specjalistką od Warszawy nowoczesnej – Jolantą Głodowską.

Wkrótce więcej informacji o organizowanych spacerach.

Śledźcie Nas również na Facebooku:

https://www.facebook.com/Wirtur


Autor: Aneta