Poradnik Wakacyjny – najciekawsze miejsca w Polsce. #Szlak Orlich Gniazd

WAKACJE W POLSCE SĄ SUPER!

SPECJALNIE DLA WAS PRZYGOTOWALIŚMY LISTĘ 13 NAJWAŻNIEJSZYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ SIĘ NA SZLAK ORLICH GNIAZD!

ZOBACZCIE SAMI:Jeżeli…

chcesz atrakcyjnie spędzić czas nie wyjeżdżając daleko to wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską i Szlak Orlich Gniazd jest świetnym pomysłem. Nieduża odległość od Warszawy (do Częstochowy – ok. 200km) sprawia, że jest to podróż na weekend i na dłuższe wczasy.

kochasz piękne widoki – znajdziecie się w jednym z najbardziej malowniczych regionów Polski, porównywanych do pasma alpejskiego na pograniczu Francji i Szwajcarii.

lubisz historię i zabytki – w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej wchodzi jedno z najpiękniejszych miast Polski – Kraków. Niezwykle drogocenne miejsce na szlaku krajoznawczym.

poszukujesz plenerów do pięknych zdjęć to bajkowe formy wapiennych ostańców, głębokie doliny, malownicze wzgórza i dziesiątki jaskiń, warownie, zamki i strażnice górujące na szczytach wzgórz zapewnią wspaniałe wrażenia.

planujesz podróż z dziećmi to na szlaku znajdziesz dużo atrakcji dla nich.

lubisz wyzwania to różnorodne szlaki rowerowe gwarantują udane wycieczki.

marzysz o wspinaczce skałkowej – renomowane szkoły wspinaczkowe gwarantują dobre usługi. Możesz też wdrapać się na zamek (lub jego malowniczą ruinę).

interesuję Cię walki rycerskie, wakacje z duchami – przyjedź koniecznie do Zamku Ogrodzieniec. Na Podzamczu znajdziesz inne atrakcje na udane wakacje: park rozrywki, park linowy, park miniatur …

kochasz zdobywanie jaskiń – tu znajdziesz ich co najmniej kilka. Na szlaku leży również Ojcowski Park Narodowy. Dla małych i dużych turystów – zapraszam na zwiedzanie najpiękniejszych jaskiń z przewodnikiem.

Dla spragnionych kąpieli, wędkowania – zapraszają kąpieliska wodne, zalewy.

Wycieczka na Jurę to również sportu wodne: spływy kajakowe, pontonowe.

Dla lubiących spokój i ciszę – wędkowanie, które jest możliwe dzięki czystej wodzie w tutejszych zbiornikach.

Udajcie się koniecznie do miejscowości Żarki. Miasteczko jest śliczne, zobaczycie kilka na prawdę niesamowitych miejsc (stare spichlerze, piękne Sanktuarium Matki Bożej Leśniewskiej). W Przystani Leśniów zamówicie zwiedzanie Jury gazikami i posmakujecie pysznych regionalnych dań


Czy wiesz, że…

Jednym z najcenniejszych zabytków na Szlaku Orlich Gniazd jest Jasna Góra w Częstochowie?

Innym ważnym miejscem jest Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Jurze znajdują się dwie pustynie: Błędowska i Siedlecka.

Na Szlaku Orlich Gniazd można umówić się w kilku gospodarstwach agroturystycznych i wspaniale pobawić się. Polecam Osikową Dolinę.

Na Jurze, co roku odbywają się – oprócz turniejów rycerskich na Zamku Ogrodzieniec –imprezy: Święto Pstrąga w Złotym Potoku, Festiwal Śląskich Smaków, Święto Ciulimu i Czulentu –Lelowskie Spotkania Kultur polskiej i żydowskiej, Juromania – historyczne rekonstrukcje, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje, koncerty, popróbujesz regionalnej kuchni.


Autor: Basia