Poradnik Wakacyjny – najciekawsze miejsca w Polsce. #Wielkopolska

WAKACJE W POLSCE SĄ SUPER!

SPECJALNIE DLA WAS PRZYGOTOWALIŚMY LISTĘ 12 NAJWAŻNIEJSZYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ SIĘ NA SZLAK PIASTOWSKI!

ZOBACZCIE SAMI:
Jeżeli…

nie planujesz dalekiej podróży na weekend, wczasy lub wycieczkę to Szlak Piastowski jest idealny. Leży na terenie dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, a do większości miejsc dostaniesz się w znacznej części autostradą.

chcesz odrobić lekcje z początków Państwa Polskiego to największym walorem szlaku jest walor historyczny. To tu znajdują się najcenniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa a nawet znacznie wcześniejszymi. Tutaj zatem trzeba być!!!

Szlak Piastowski to nie tylko zabytki. Przebiega on przez dwa pojezierza: poznańskie i gnieźnieńskie, z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych. Największe z nich to słynne jezioro Gopło, kiedyś nazywane Morzem Polaków, jezioro Lednica, jezioro Biskupińskie.

Przyjedź koniecznie do Kruszwicy: poznasz legendę o okrutnym Popiele i wdrapiesz się na Mysią Wieżę. Zachwyci Cię z góry widok jeziora Gopło po którym popłyniesz statkiem Rusałka. Zajrzyj koniecznie do Kolegiaty – niezwykłej, jednej z najstarszych polskich świątyń. Zobaczysz kościół zbudowany z kamiennych bloków. Przekonaj się co znajdziesz w środku.

Jedno z najciekawszych miejsc na Szlaku Piastowskim – Biskupin. W Muzeum Archeologicznym koniecznie zamów przewodnika. Wybierz też warsztaty: lepienie naczyń z gliny, tkactwo, ozdoby. Pooglądaj twórców i rzemieślników . Robione przez nich ozdoby można na miejscu kupić. Zarezerwuj sobie dużo czasu. Na pewno napotkasz wiele jeszcze atrakcji.

Jeśli jesteś fanem kolejki wąskotorowej – ciuchcią lub drezyną pojedziesz na przykład ze Żnina do Biskupina. W Wenecji zatrzymaj się koniecznie w skansenie kolejki – Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Do wagoników można wejść i znaleźć się w podróży sprzed stu lat.

Do Gniezna zapraszam do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzycie między innymi replikę insygniów koronacyjnych Kazimierza Wielkiego, oraz do katedry gnieźnieńskiej ze słynnymi drzwiami. Przed gnieźnieńska bazyliką warto spojrzeć na pomnik Bolesława Chrobrego.

Jeśli jesteś zainteresowany archeologią i początkami Państwa Polskiego, wybierz się do Ostrowa Lednickiego. To zespół osadniczy z X-XI wieku – jeden z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Zdaniem wielu naukowców właśnie tu odbył się w 966 roku chrzest Polski.

Szlak Piastowski to również duże niespodzianki. Dla kochających historie o dinozaurach – Zaurolandia – Rodzinny Park Rozrywki w Rogowie. Dla wielbicieli dzikiego Zachodu – miasteczko-western Silverado City w Bożejewiczkach

Wielkopolska to wspaniałe pałace w Kórniku i Rogalinie. Pięknie odnowione, ze wspaniałymi parkami i zabytkami przyrody.

Na wakacje, na weekend – szlaki rowerowe, w tym gęsta sieć szlaków dalekobieżnych. Tworzą one Wielkopolski System Szlaków Rowerowych, charakteryzujący się różnorodnością krajobrazów i doznań. Niemal wszystkie szlaki spotykają się w jednym punkcie – nad brzegiem Jeziora Malta w Poznaniu.

Wybierz się do Poznania – Stolicy Wielkopolski. Obejrzyj: Stare Miasto, katedrę, Ratusz i koziołki poznańskie, Bramę Poznania ICHOT, Zamek Królewski w Poznaniu, Muzeum archeologiczne. Zapraszam małych i dużych na warsztaty w Rogalowym Muzeum Poznania. Wielką atrakcją Poznania jest Malta. Atrakcje Malty to: zjazdy kolejką górską, zoo, Termy Maltańskie, park linowy. Można tu jeździć na rowerze, ale też… na nartach, na sztucznym stoku Malta Ski.


Czy wiesz, że…

właśnie w archikatedrze gnieźnieńskiej odbyła się pierwsza koronacja królewska? Później jeszcze czterokrotnie arcybiskupi nakładali korony władcom. Byli to: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław II Śmiały, Przemysł II, Wacław II.

w Kruszwicy znajduje się klub żeglarski. Będąc zatem doświadczonym żeglarzem bądź amatorem możesz popłynąć jeziorem Gopło, a także szlakiem Kanału Konińskiego przez Jezioro Ślesińskie – nawet do Warty i dalej – do Odry.

Jezioro Gopło to idealne miejsce na wodne szaleństwa, a także spokojne wędkowanie. W Kruszwicy jest również piaszczysta plaża, boiska, korty tenisowe oraz ścieżki rowerowe prowadzące wzdłuż najpiękniejszych zakątków. Zalicza się do nich Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Na terenie województwa wielkopolskiego, mamy najdłuższy w Polsce szlak wodny, a więc kąpieliska, rejsy statkiem, czarter łodzi, kajaki; mariny i przystanie.

Wielka Pętla Wielkopolska to szlak wodny, na którym znajduje się między innymi Poznań, niemal dziewicze obszary Puszczy Noteckiej oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. Dolina Noteci to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków. Ponadto rejs Notecią urozmaica 14 śluz, spośród których wiele o ponad stuletniej historii, w tym unikatowa śluza w Krostkowie – jedyna ziemno-faszynowa konstrukcja w Polsce.

Koniecznie sprawdźcie ofertę takich miejsc jak Ślesin i Skorzęcin, gdzie znajdują się kąpieliska, obiekty rekreacyjne, baza noclegowa. Odbywają się imprezy cykliczne.

Na Szlaku Piastowskim znajduje się wiele dawnych świątyń oraz szlaków religijnych, spośród których najbardziej znana jest Droga św. Jakuba w powiecie gnieźnieńskim.

W niedużej odległości – Pola Lednickie – miejsce coroczny spotkań młodzieży i uroczystości religijnych. Centralnym punktem jest Brama Trzeciego Tysiąclecia o kształcie ryby. Warto zobaczyć.


Autor: Basia