ZWYCZAJE I TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE – Pasterka, Szopka Bożonarodzeniowa

Pasterka, według tradycji, jest upamiętnieniem przybycia do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

Msza Pasterska to jedna z najważniejszych uroczystości w liturgii Kościoła katolickiego. Jest pierwszą mszą bożonarodzeniową i ma bardzo uroczysty charakter. Zaczyna się zwykle o północy z 24 na 25 grudnia i trwa ok. półtorej godziny.

W czasie Pasterki śpiewane są kolędy.

Nieodłącznym elementem polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia jest szopka. Najsłynniejsze w Polsce są szopki krakowskie.

Szopka bożonarodzeniowa jest w każdym kościele. Jest to scena narodzin Jezusa Chrystusa w stajni, jaskini lub grocie. Szopka ma na celu przedstawienie momentu przybycia pasterzy i  Trzech Króli do właśnie narodzonego Dzieciątka. W każdej szopce znajdują się postacie Świętej Rodziny: Jezusa, Marii i Józefa, a także Trzech Króli, pasterzy oraz zwierząt: baranków i owiec, wołów, osiołków. Dodatkowo zwykle są w szopce anioły i Gwiazda Betlejemska.

Następny dzień po wigilii – 25 grudnia – jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt. W tym dniu obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.


Autor: Aneta