8.00 – spotkanie z przewodnikiem, wyjazd ze szkoły
przejazd do miejsc związanych z bohaterami i wydarzeniami opisanymi w książce Aleksandra Kamińskiego – „Kamienie na Szaniec” opowieść o historii młodych ludzi rzuconych w wir wojny, o okupowanej Warszawie oraz o walce z okupantem
8.30 – wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie – W tej szkole poznali się i zaprzyjaźnili bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”, tu rozpoczęła się ich działalność harcerska z „Pomarańczarni”, tu także uczył się poeta Krzysztof Kamil Baczyński.
10.00 – wejście do Muzeum w Alejach Szucha – Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”
11.30 – zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak – dawnego więzienia kryminalnego, przekształconego w czasie okupacji przez Niemców w największe więzienie polityczne na okupowanych ziemiach polskich. Przeszło przez nie ok. 100 tysięcy więźniów, wśród których był „Rudy” i jego ojciec.
12.30 – Arsenał – opowieść o przebiegu jednej z najbardziej brawurowych akcji podziemia w okupowanej Warszawie, czyli odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka.
13.30 – cmentarz Powązki – miejsce wiecznego spoczynku Orszy, Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego, spacer do kwatery „Ł” (Łączka)
14.30 – powrót do szkoły – (godzina przybliżona)
Koszt –
Cena/osoba | 1 dzień | 20 osób – 180zł | 30 osób – 140zł | 40 osób – 120zł | 45 osób – 110zł |
Koszt zawiera – opieka przewodnika, transport autokarem, ubezpieczenie NNW, realizacja programu, bilety wstępu,
1 osoba na 10 uczestników bezpłatnie, podatek VAT.
UWAGA – kolejność odwiedzanych obiektów może ulec zmianie