RATUJMY NASZĄ PLANETĘ – Listopad w Lesie cz. I

Wszyscy kojarzymy listopad z zaawansowaną jesienią, chłodnymi wieczorami oraz coraz bardziej bezlistnymi drzewami.

Niech to Was nie zniechęca! Mamy dzisiaj dla Was ciekawostkę.

                                                                             ☀️☀️☀️
Próbowaliście kiedyś rozpoznawać drzewa, na których nie ma już liści? Właśnie taką późnią jesienią lub zimą?
Chociaż może się to wydawać trudne, to okazuje się, że wcale takie nie jest. Tak samo jak uczymy się gatunków po liściach, tak samo możemy nauczyć się tego jeszcze na te 3 sposoby.
🍁 Pierwszy z nich to rozpoznawanie drzew po ich charakterystycznym pokroju. Czyli najprościej mówiąc, co widzimy przy ziemi, jaki kształt ma pień oraz jak układają się gałęzie. Oczywiście nie wszystkie gatunki tak łatwo odróżnić, ale taka brzoza czy dąb nie będzie stanowił problemu nawet dla początkującego pasjonata przyrody.
🍁 Drugi, bardziej dokładny sposób to rozpoznawanie gatunków drzew po korze – korowinie. Nie tylko po samym kolorze, ale także po strukturze. Najczęściej łuszczące się biała kora jest charakterystyczna dla brzozy. Buk z kolei ma korę gładką, która wygląda na dość delikatną i ma szarawy odcień.
🍁 Trzeci i ostatni sposób, który Wam dzisiaj przedstawimy jest naprawdę ciekawy. Przyglądaliście się kiedyś pędom zimowym roślin? Wiedzieliście, że każdy gatunek drzewa ma swój charakterystyczny kształt i kolor pąków? Pęd zimowy klonu pospolitego jest brązowy, zakończony trzema czerwonymi pąkami, z czego środkowy z nich jest największy. Z kolei klon jawor, dla przykładu, ma pęd w kolorze szarawym, a jego pąki są żółtozielone.

Ruszamy w las?

                                                                               🌲🍄🌳

Autor: Basia