Poradnik Wakacyjny – najciekawsze miejsca w Polsce. #Kurpie

WAKACJE W POLSCE SĄ SUPER!

SPECJALNIE DLA WAS PRZYGOTOWALIŚMY LISTĘ 10 NAJWAŻNIEJSZYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ SIĘ NA KURPIE!

ZOBACZCIE SAMI:

Jeżeli…

szukasz pomysłu na ciekawy weekend w niedużej odległości od Warszawy (ok. 150 km) to Kurpie Zielone są idealne. Kurpie Zielone to obecnie: Kadzidło, Myszyniec, Wach, Łyse, Czarnia, Lelis, skansen w Nowogrodzie.

chcesz poznać ciekawy folklor, zobaczyć jak dawniej żyli ludzie wolni, „wyjęci spod prawa”, odcięci puszczą od świata, to miejsca takie jak Wach, Kadzidło i Nowogród spełnią Twoje oczekiwania.

chcesz posmakować oryginalnej kuchni, sprawdź koniecznie ofertę lokalnych restauracji. W Muzeum Kurpiowskim w Wachu możesz umówić się (po wcześniejszej rezerwacji) na degustację tutejszych specjałów: rejbaka, fafernuchów, kapusty z kaszą, łagodniaka z kruszonką, wiejskiego chleba ze smalcem, psiwa kozicowego.

chcesz spędzić czas na sportowo, to Kompleks Sportowo-Rekreacyjny Kurpiowska Kraina nad Zbiornikiem Wodnym Wykrot, nieopodal Myszyńca na pewno spełni Twoje oczekiwania. Obiekt posiada boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, plac zabaw, ściankę wspinaczkową, ściankę do squasha, 2 korty tenisowe, rowery, sprzęt wodny; kajaki, łódki wiosłowe, rowery wodne.

chcesz dowiedzieć się o bartnikach oraz o innych zajęciach Kurpiów (smolarstwo, wyrabianie węgla drzewnego, wycinankarstwo, bursztyniarstwo) odwiedź koniecznie malowniczy skansen w Kadzidle.

wybierasz się na Mazury to przystanek na Kurpiach jest bardzo dobrym pomysłem.

lubisz imprezy plenerowe, to na Kurpiach odbywa się Kurpiowskie wesele w Kadzidle oraz Niedziela Palmowa w Łysych. To w tej miejscowości od lat prowadzony jest konkurs na największą Palmę Wielkanocną.

W Muzeum Kurpiowskim w Wachu obejrzysz ogromną kolekcję dawnych sprzętów, spotkasz ludzi zakochanych w tradycji, oferujących ciekawe warsztaty prowadzone w tradycyjnych strojach i w gwarze o zajęciach Kurpiów: kopanie bursztynu i jego obróbka, dawne zabawy i gry na wsi kurpiowskiej: „bziady”, „rzut grzybkiem”, „przełaz przez bagna”, „bzieganie w workach”

Dla kochających przyrodę polecamy wędrówkę po Puszczy Zielonej do Rezerwatu Czarnia, gdzie zobaczysz sosny bartne z dziuplami z których pozyskiwano dawniej miód. Nieopodal Kurpiowsko-Japońskie Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego (franciszkanina związanego ze św. Maksymilianem Kolbe, misjonarza Japonii).


Czy wiesz, że…

Na Kurpiach ponadto odbywa się wiele imprez cyklicznych:

po 20 czerwca w niedzielę – „Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie,

w pierwszą niedzielę lipca – „Turoślańskie Prezentacje Kulturalne” w Turośli,

po 20 sierpnia – Dożynki w Lelisie,

w ostatnią niedzielę sierpnia na polanie w Zawodziu koło Myszyńca – „Miodobranie Kurpiowskie”,

pierwsza niedziela września – „Jesienne Prezentacje Kulturalne w Zbójnej” i ” Niedziela Kadzidlańską” w Kadzidle,

w połowie września – „Kartoflisko” w Ptakach w gminie Turośl,

w pierwszą niedzielę października – „Kurpiowskie Granie” – Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych w Lelisie.


Przez wieki obszar ten był porośnięty gęstą i niedostępna puszczą. Wyprawiali się do niej nieliczni śmiałkowie, by zapolować na niedźwiedzia, tura, rysia lub podebrać miód dzikim pszczołom. Przez liczne rozlewiska i bagna przeprawiali się dłubanymi w pniu czółnami, a na nogi zakładali plecione z łyka lipowego buty zwane „kurpiami”.

Mieszkańcy Puszczy Zielonej byli ludźmi wolnymi, podlegali wyłącznie królowi, nie odrabiali pańszczyzny, swobodnie korzystali z darów natury (drewno, smoła, bursztyn, ruda żelaza, miód, skóry i mięso dzikich zwierząt) i rządzili się własnym prawem bartnym.

Hartowani w tyglu ekstremalnie trudnego życia, wytworzyli niezwykle ciekawą kulturę materialną i duchową, stworzyli wspólnotę, która do dzisiaj przyznaje się do swej odrębnej tożsamości.

Ich dorobek w postaci przecudnej urody papierowych wycinankach, kolorowego stroju, sięgających chmur wielkanocnych palmach, bursztynowych ozdobach możemy podziwiać w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, a podczas prowadzonych w gwarze zajęć poznać  trud codziennego życia oraz zagłębić się w świat  dawnych obrzędów i tradycji.

 Wśród licznych łąk i uprawnych pól znajdziemy gatunki dziko rosnących ziół i dowiemy się o ich leczniczych właściwościach,  pod fachowym nadzorem pójdziemy szukać bursztynu, by na koniec dnia posilić się fafernuchami lub rejbakiem .

Kurpie są żywą tradycją i serdecznie zapraszają do swego niezwykłego świata.”*

 

*Laura Bziukiewicz – Muzeum Kurpiowskie w Wachu


Autor: Basia