RATUJMY NASZĄ PLANETĘ – Co się dzieje w naszym ogrodzie?

Może nawet nie wiesz, że w Twoim ogrodzie rosną rośliny lecznicze😮
Pospolite chwasty to bardzo cenne zioła, o wielu wartościach zdrowotnych. 😊🍃🎋
To zbiór substancji oczyszczających organizm, uzupełniających braki witamin i minerałów, zapobiegających chorobom.
Zebraną zieleninę można dodać do sałatki, ziemniaków lub zupy, a także parzyć wzmacniające herbatki.🥗🍲☕️

PRZEDSTAWIAMY KILKA WYBRANYCH JADALNYCH CHWASTÓW/KWIATÓW O WŁAŚCIWOŚCIACH LECZNICZYCH:

🌷 Kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek roślina zielna, która usprawnia nasze trawienie i wzmacnia odporność. Można go spotkać w ogrodach, na łąkach i w lasach. Traktowany jest jako chwast.
✅ Działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne. – W surowcu bluszczyku występują garbniki, te natomiast działają przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i ściągająco. Kurdybanek stosuje się również jako składnik opatrunków na trądzik, trudno gojące się rany czy oparzenia. Reguluje pracę oskrzeli i płuc.
🌼 Mniszek
To jeden z bardziej pospolitych i uciążliwych chwastów. Ale jednocześnie – jedna z najbardziej wszechstronnych i cennych roślin o właściwościach leczniczych.
✅ Korzenie mniszka wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Mniszek lekarski stosuje się m.in. w schorzeniach wątroby, układu moczowego, zaburzeniach trawienia, ale też w leczeniu cukrzycy, miażdżycy i infekcjach górnych dróg oddechowych. Młode liście można traktować jak sałatę lub jeść po obgotowaniu, jak szpinak. Z kwiatów „mlecza” można robić syropy (zwane miodami), ale też wino i nalewki.
🌸 Lilaki
Zwane bzami uwielbiamy za pięknie pachnące kwiaty. Są one jadalne, a nawet zdrowe.
✅ Zawierają wiele substancji czynnych, korzystnych dla organizmu. Działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, pomaga przy problemach z gardłem i górnymi drogami oddechowymi, oraz wspomaga też układ trawienny.
Z kwiatów bzu lilaka można przygotować herbatkę. Można ją popijać dla smaku, nie tylko przy przeziębieniach.
🌼 Stokrotka
✅ Kwiaty stokrotki są surowcem lekarskim (m.in. obniża ciśnienie, działa łagodnie przeciwgorączkowo, pomaga w przemianie materii i moczopędnie, korzystnie działa również na skórę). Można je wykorzystywać do ozdabiania potrwa, ale też jako składnik sałatek, zup, a nawet zjeść na kanapce
⚠️ Przed zastosowaniem roślin leczniczych radzimy skontaktować się z lekarzem oraz zapoznać się ze sposobem ich przyrządzania. Zioła zawierają różne substancje, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm.
➡️ Czy wiedziałeś jak cenne dla naszego organizmu mogą być chwasty?
➡️ A może już korzystałeś z ich dobrodziejstw?
Podziel się z nami swoimi doświadczeniami ❗️🙂
——————————————————————–
Źródła informacji:

Autor: Jurek